Bolesť brucha a bolesť žalúdka: 11 najčastejších dôvodov, ktoré ich spôsobujú

9. januára 2024 Pavol Bojda Žalúdočné vredy, bolesti brucha

Bolesti v oblasti brucha môžu mať mnoho rôznych podôb. Medzi tie najbežnejšie patria tieto typy bolesti: kŕče, pichania v rôznych častiach brucha, bolesti žalúdka alebo v tehotenstve.

Bolesti brucha pri žalúdočných problémoch

Zhrnutie článku si môžete pozrieť aj v tomto videu:

Niekedy majú bolesti brucha a kŕče v žalúdku psychický pôvod, ale ich príčina môže mať základ aj v nesprávnom fungovaní niektorého orgánu. I keď sa každému z nás z času na čas “pokazí” žalúdok (napríklad pociťujeme bolesť žalúdka po jedle), v niektorých prípadoch, v závislosti od vašich príznakov, možno budete musieť navštíviť svojho lekára.

Vedeli ste, že…

Skúsenosti všeobecných lekárov hovoria o tom, že problémy smerujúce k žalúdku sú jednou z najčastejších príčin návštevy dospelého človeka u lekára?

V našom článku sa pokúsime zhrnúť rôzne oblasti a príčiny bolestí brucha a bolestí žalúdka.

Bolesti v oblasti žalúdka

Žalúdok sa nachádza v strednej časti brušnej dutiny, je umiestnený medzi rebrami mierne vľavo. Ak bolí žalúdok, bolesť prichádza z oblasti pod hrudnou kosťou. Niektorí to môžu opísať ako bolesť brucha pod rebrami v strede. Bolesti prichádzajú zväčša nečakane a prejavujú sa rôzne, ako napríklad:
– kŕče v žalúdku
– tlak v bruchu
– pocit ťažoby
– napínanie na zvracanie

Často môže byť príčina akútna a jednorázová – bolesť žalúdka po výdatnom jedle, alkohole, ťažkých ingredienciách. Ak sa bolesti opakujú pravidelne, pravdepodobne ohlasujú iný zdravotný problém.

Kŕče v bruchu

Silná a náhla pichavá bolesť v rôznych častiach brucha je spôsobená najčastejšie zlou stravou alebo rýchlou konzumáciou jedla, kedy sa do tela dostane príliš veľa vzduchu, ktorý následne roztiahne črevo a spôsobuje náhle bolesti. Niektoré potraviny môžu vyvolať koliky častejšie ako iné – medzi tie, ktoré najčastejšie vyvolávajú bolesti patria pikantné jedlá, silné exotické koreniny, príliš veľa surovej zeleniny v strave, ale aj konzumácia strukovín.

Ak sa vyvarujete týmto potravinám a napriek tomu vás často trápia tieto nepríjemné zvieravé bolesti v bruchu je potrebné zistiť, či netrpíte závažnejším ochorením.

U žien sa kŕčovité bolesti objavujú počas menštruácie, kedy veľké percento žien pociťuje nepríjemné sťahy a bolesť v podbrušku, v oblasti maternice. Ide o paralyzujúcu bolesť, ktorá je u niektorých žien tak silná, že im bráni v bežnom živote, v práci a v plnení povinností. Neexistuje na ňu nič účinnejšie ako prikladať teplo na postihnutú oblasť pomocou termoforu a je vhodné si aj pomôcť liekmi proti bolesti.

Kŕče objavujúce sa v boku, ktoré vyrážajú do dolnej časti brucha môžu varovať pred tvoriacimi sa obličkovými kameňmi.

Ak okrem kŕčov v bruchu trpíte aj zvýšenou teplotou, stratou hmotnosti a hnačkami (niekedy aj s výskytom krvi), na vine môže byť Crohnova choroba. Ide o zápalové ochorenie čreva. Ľahké a stredne ťažké formy Crohnovej choroby sa dajú úspešne liečiť zmenou životosprávy, znížením množstva prijímaného cukru, zvýšením príjmu železa, vylúčením fajčenia a kvalitnými výživovými doplnkami.

Medzi najúčinnejšie doplnky, ktoré zaberajú na Crohnovu chorobu patrí masticha vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam.

11 najčastejších dôvodov, prečo vás bolí žalúdok alebo brucho

bolesť brucha, príčiny bolestí brucha

1. Gastritída

Akútny alebo chronický zápal žalúdka, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, stratou chuti do jedla, bolesťami v nadbruší. Akútna gastritída môže byť následkom užívania niektorých liekov (napríklad liekov na bolesť hlavy, acylpirínu, alebo liekov na zmiernenie reumatických problémov), vzniká aj po ťažkých zraneniach, haváriách, veľkom šokovom zážitku.

Zaujímavosť: Chronická gastritída je najčastejšie vyvolaná baktériou helikobakter pylori, alebo vzniká pod dlhodobým toxickým pôsobením – alkoholizmusdlhodobé užívanie liekov.

Hoci príznaky gastritídy sa často prehliadajú, neliečená gastritída môže vyústiť až do vzniku žalúdočných vredov a v najhoršom prípade smeruje až k rakovine žalúdka.

Ako prevenciu by ste mali znížiť množstvo konzumovaných liekov na báze acylpyrínu a dodržiavať striedmosť v pití alkoholu a jedení ťažkých a korenených jedál.

Gastritída a bolesti brucha
Gastritída – zápal žalúdka je sprevádzaný silnými bolesťami v bruchu

Ak je gastritída spôsobená helikobakterom, je nutné zahájiť liečbu a to nielen u vás, ale pravdepodobne aj u ostatných členov rodiny, pretože helikobakter sa rýchlo prenáša bozkom, spoločnými príbormi alebo nedostatočnou hygienou v rodine.

2. Dyspepsia 

Ide o poruchu trávenia, ktorá je charakteristická hlavne pre tých, ktorí jedia v náhlivosti, pri jedení sústo nedostatočne požujú, preferujú hutné a korenisté jedlá.

Korenisté jedlá a zlé trávenie
Pri bolestiach brucha sa vyhýbajte korenistým a pikantným jedlám

Môže byť však aj sprievodným prejavom iných ochorení a to hlavne: 
žalúdočných vredov
karcinómov žalúdka alebo pankreasu
nákazy helikobakterom
cukrovky
ale aj ischemickej choroby srdca.

Hlavným príznakom dyspepsia je bolesť v oblasti stredovej čiary žalúdka, pocity plnosti, nafukovanie v hornej časti žalúdka. Ak je dyspepsia chronická jej liečba je zložená z liečby primárneho ochorenia, ktoré dyspepsiu spôsobilo a ktoré sa určí dôkladným vyšetrením u gastroenterológa. Dôležité pri liečbe je zmeniť stravovacie návyky, istý čas dodržiavanie prísnej diéty a do terapie sa zapájajú aj relaxačné cvičenia a cvičenia na odstránenie stresu.

3. Peptické vredy

Peptické vredy je spoločné označenie pre vredy vyskytujúce sa v žalúdkudvanástniku alebo v pažeráku. Ide o časté ochorenie, ktoré vzniká predovšetkým na miestach, kde je kyslé prostredie. V takomto prostredí dobre prežíva baktéria helikobakter pylori, ktorá sa považuje za jednu z najčastejších príčin vzniku peptických vredov.

Žalúdočné vredy zdroj: wiki
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Gastric_Ulcer.png

Príznaky, ktoré by vás mali varovať sú: 
bolesť brucha tesne pod hrudným košom
pocit plnosti, strata chuti do jedla
zvýšená produkcia slín
smolovitá, zapáchajúca stolica
zvracanie krvi. 

Najviac ohrozená skupina pre výskyt vredov sú ľudia nad 45 rokov, bez ohľadu na pohlavie.

Hoci žalúdočné vredy môžu v našom tele byť niekoľko rokov bez toho, aby sme ich výskyt spozorovali, v konečnom dôsledku pri neliečení a pri možných komplikáciách môžu spôsobiť aj smrť a to vtedy, keď nečakane prasknú. Prasknutie vredu môže spôsobiť akútne krvácanie do oblasti žalúdka a vyžaduje si urgentný zákrok lekára.

Keďže výskyt vredov je najčastejšie spojený s výskytom baktérie helikobakter pylori, liečba týchto ochorení je podobná. V západnej medicíne pozostáva z dvoj alebo až troj-kombinácie antibiotík, ktoré sú doplnené o inhibítory protónovej pumpy.

V alternatívnej medicíne a u tých, ktorí už absolvovali liečbu antibiotikami bez úspechu sa na liečbu helikobaktera a žalúdočných vredov odporúča terapia prírodnou látkou Masticha, čo je prírodná živica zo stromu Pistacius Lentiscus. Táto prírodná liečba prebieha bez vedľajších účinkov a je šetrnejšia k organizmu a to zvlášť u starších ľudí.

Po preliečení helikobaktera sa prejavy vredov zvyknú zlepšiť a postupne dochádza k úplnému zahojeniu vredov.

4. Žalúdočný vírus a otrava jedlom

Je to vírusová infekcia, ktorá je tiež známa ako žalúdočná chrípka. Môžete mať vodnatú hnačku, kŕče v žalúdku, nevoľnosť alebo zvracať. Infekciu môžete získať od niekoho, kto ju už má a to slinami alebo nedostatočnou hygienou. Nakaziť sa môžete aj jedlom, ktoré bolo kontaminované, vtedy sa dostaví bolesti žalúdka alebo bolesť brucha po jedle (ochorenie spôsobujú baktérie, vírusy a parazity v potravinách, alebo nedostatočná tepelná úprava niektorých jedál).

bakteria ecoli

V ohrození sú väčšinou dovolenkári a cestovatelia, ktorí konzumujú jedlo v rôznych cudzokrajných destináciách. Prečítajte si aj náš článok : Cestovateľské hnačky – rady pre dovolenkárov

Žalúdočná chrípka zvyčajne zmizne sama. Navštívte však lekára, ak máte horúčku, zvraciate, ste dehydrovaní alebo vidíte krv vo zvratkoch či stolici.

5. Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Syndróm dráždivého čreva sa prejavuje hlavne neurčitými bolesťami v oblasti brucha, kŕčmi a slabou pohyblivosťou čriev,  striedanie hnačkovitých fáz s obdobiami zápchy, objaviť sa môže aj hlien v stolici. Pacienti skúšajú, čo na bolesť brucha pomáha, avšak pri IBS sa bolesti brucha objavujú bez zjavného dôvodu.

Prečo toto ochorenie vzniká dosiaľ nie je presne známe.

Existuje však predpoklad, že pri rozvoji tohto ochorenia dochádza k oslabeniu nervového spojenia medzi mozgom a tráviacim traktom. Ako sa hovorí – trávenie je náš druhý mozog a tieto dva orgány sú významne prepojené. Preto tento problém nastáva častejšie u ľudí, ktorí podliehajú prílišnému stresu, nedôvere vo vlastnú silu, zle sa stravujú a majú nedostatok pohybu, alebo nemajú dostatok potrebného oddychu. Tieto faktory vplývajú aj na oslabený mikrobióm.

6. Zápalové ochorenie čriev (IBD – Inflammatory bowel disease)

Zápalové ochorenie čriev alebo IBD má dve hlavné formy: ulceróznu kolitídu (UC) a crohnovu chorobu (CD). V oboch prípadoch sa jedná o zápal črevného traktu.

zdrave travenie

Rozdiel medzi ulceróznou kolitídou a crohnovou chorobou je v lokalizácii zápalu. Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie, ktoré môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy od ústnej dutiny až po konečník. Najčastejšie však postihuje tenké črevo a ileocekálnu oblasť, teda prechod medzi tenkým a hrubým črevom. Ulcerózna kolitída postihuje najvnútornejšiu výstelku hrubého čreva a konečník.

Hoci IBD neovplyvňuje priamo váš žalúdok, bolesť brucha a nevoľnosť sú bežné príznaky spolu s hnačkou, bolesťou kĺbov, horúčkou, kožnými vyrážkami a ďalšími príznakmi.

7. Laktózová intolerancia (neznášanlivosť mlieka a mliečnych výrobkov)

laktozova intoleranica

Rozmýšľate, či škvŕkanie v bruchu môže byť prejavom laktózovej intolerancie? Áno, môže to byť jeden zo symptómov, avšak treba mať na pamäti, že počuteľné škvŕkanie v bruchu je viac menej prirodzenou súčasťou každodenného života, pokiaľ sa nepridružia iné problémy v tráviacom trakte.

Laktóza je cukor v mlieku a iných mliečnych výrobkoch. Ak nemáte dostatok enzýmu nazývaného laktáza, vzniká problém s rozkladom tohto mliečneho cukru v tráviacom trakte. Nerozštiepená laktóza začne v čreve kvasiť vplyvom črevných baktérií a to môže spôsobiť hnačku, plynatosť, nadúvanie a bolesť brucha.

Problémy sa zvyčajne zjavujú cca pol hodiny až 3-4 hodiny po konzumácii a môžu pretrvávať aj niekoľko dní. 

8. Potravinová alergia

Potravinová alergia je reakcia imunitného systému, ku ktorej dochádza krátko po zjedení určitého jedla. Dokonca aj malé množstvo potravín spôsobujúcich alergiu môžu vyvolať tráviace problémy, ako silné kŕče v bruchu, žihľavka alebo opuchnuté dýchacie cesty. U niektorých ľudí môže potravinová alergia spôsobiť vážne príznaky alebo dokonca život ohrozujúcu reakciu známu ako anafylaxia (akútna alergická reakcia).

Medzi najčastejšie príznaky potravinovej alergie patria:

  • mravčenie alebo svrbenie v ústach
  • žihľavka, svrbenie alebo ekzém
  • opuch pier, tváre, jazyka a hrdla alebo iných častí tela
  • sipot, upchatý nos alebo problémy s dýchaním
  • bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť alebo vracanie
  • závraty, točenie hlavy alebo mdloby

9. Zápal slepého čreva

Bolesť v podbrušku môže byť jedným zo symptómov zápalu slepého čreva. Je to takmer vždy akútny stav, čo znamená, že začína náhle a rýchlo sa zhoršuje.

appendix - slepe crevo

V typickom prejave zápalu slepého čreva tupá bolesť brucha začína v strede brucha, okolo pupka (tvrdé nafúknuté brucho). Bolesť môže pretrvávať alebo môže prichádzať a odchádzať niekoľko hodín. Nakoniec sa bolesť zintenzívni, objaví sa nevoľnosť a zvracanie. O niekoľko hodín neskôr sa nevoľnosť presunie a môžete pociťovať bolesť v pravom boku, presnejšie do pravej dolnej časti brucha, kde sa nachádza slepé črevo. Bolesť sa stáva sústredenejšou a stále sa zhoršuje.

Neliečený zápal slepého čreva môže viesť až k úmrtiu. Preto buďte opatrní a pokiaľ na sebe spozorujete príznaky sprevádzajúce toto ochorenie, navštívte ihneď lekára.

10. Žlčníkový záchvat

Žlčníkový záchvat sa zvyčajne objaví po zjedení veľkého jedla. Keď jete mastné jedlá, telo produkuje viac žlče. Dlhodobo nezdravý životný štýl môže viesť k tvorbe žlčových kameňov. Ide o čiastočky, ktoré vznikajú stvrdnutím žlče v dôsledku zmeny jej zloženia. 

Aké sú príznaky žlčníkového záchvatu?

  1. Bolesť žlčníka – objaví sa bolesť v pravej hornej časti brucha alebo v strede brucha. Môže byť tupá, ostrá alebo kŕčovitá a zvyčajne začína náhle. Pocit bolesti je stály a môže sa rozšíriť do chrbta alebo do oblasti pod pravou lopatkou. Ustavičná bolesť najmä po jedle je bežným príznakom žlčníkových kameňov.
  2. Nevoľnosť alebo vracanie sú bežnými príznakmi všetkých typov problémov so žlčníkom.
  3. Žltačka, žlto sfarbená koža alebo oči môžu byť znakom blokády žlčových ciest zo žlčových kameňov.

11. Zápcha a divertikulitída

Čo vám hrozí, ak je vaša stolica nepravidelná?
Za zápchu sa považuje stav, kedy pohyby čriev vedú k prechodu malého množstva tvrdej, suchej stolice, zvyčajne menej ako trikrát týždenne. Tvrdé nafúknuté brucho, nadúvanie, jednoducho pocit plnosti… aj tieto symptómy môžete pociťovať ak trpíte zápchou. Po tom, ako sa telo niekoľko dní nevyprázdni, človek sa cíti ťažký, opuchnutý, často zápchu sprevádzajú aj bolesti v oblasti čriev, hlavne v ľavom boku. Ide o celkové nepohodlie organizmu.

Bežnou komplikáciou spojenou s dlhodobou zápchou je nedostatočné vstrebávanie živín (nábeh na chudokrvnosť, nedostatok vitamínov a minerálov).

Pre odstránenie zápchy je veľmi dôležitá správna životospráva, ktorá zahŕňa aj dostatočný príjem vlákniny. Tá je doslova nevyhnutná pre zdravie ľudského organizmu. Funguje ako metla, ktorá vyzametá steny čriev a zbaví ich usadených, nestrávených zvyškov potravy. Obsah čriev, spolu so všetkými toxínmi nahromadí, zmäkčí a postará sa o pohodlné vyprázdnenie. 

Produkt Natura Biotika je jedinečný vlákninový komplex s prebiotickými účinkami. Spája v sebe silu piatich druhov vlákniny. Je vhodná pre všetky vekové kategórie. Nezáleží na tom, či chcete doplniť vlákninu kvôli tráviacim ťažkostiam, alebo chcete podporiť svoju imunitu, či znížiť hladiny cholesterolu. 

Natura Biotika v rukách klienta

Prečítajte si aj náš článok: Zápcha: 10 tipov na úplné odstránenie zápchy

divertikulitida

Častým následkom chronickej zápchy je divertikulitída – zápalové ochorenie hrubého čreva. Na čreve (hlavne v jeho oslabených častiach) vznikajú výrastky (divertikuly), ktoré v prípade, že sa zapália, môžu spôsobiť vážne problémy spojené s veľkými bolesťami v bruchu a krvácaním do konečníka.

Bolesť brucha u detí

Koliky - bolesti brucha u detí
Koliky – bolesti brucha u detí

Kŕče u detí sú osobitým prípadom výskytu kŕčov. V novorodeneckom období sú koliky bežnou súčasťou života bábätiek a ich rodičov. Svedčia o nezrelej tráviacej sústave, ktorá sa takto vyrovnáva s novými kultúrami, ktoré sa do nej v podobe mlieka, či už materského, alebo umelého, dostávajú.

Hoci sú koliky nepríjemné, zvyčajne v prvom polroku života dieťaťa prirodzene odoznejú. Vo vyššom veku si na detské kŕče treba posvietiť, a to hlavne ak ich sprevádza bledosť a zlé vyprázdňovanie – hnačka alebo zápcha. Vtedy môžu byť príznakom upchatia čreva.

Kedy je za bolesťou brucha psychika?

Stres a nervozita sú úzko spojené s výskytom bolestí v bruchu, dokonca sú často ich hlavnou príčinou. Určite sú vám známe situácie, kedy ste pred dôležitým stretnutím, či skúškou mali potrebu ísť urýchlene na záchod, alebo vás trápili pocity na vracanie.

Bolesť brucha zo stresu
Bolesť brucha zo stresu

Preto, ak trpíte bolesťami brucha je namieste zamerať svoju pozornosť dovnútra. Psychosomatické príčiny, ktorých výsledkom sú tráviace ťažkosti môžu byť napr. problémy v partnerských vzťahoch, ťažkosti v škole alebo v práci, zmena prostredia, strata blízkej osoby alebo dlhodobé vystavovanie sa stresovým situáciám, ktoré nevieme správne spracovať.

Aký vplyv má na naše telo každodenný stres? Povedzme si niečo o autonómnom (vegetatívnom) nervovom systéme. Je to časť nervovej sústavy, ktorá slúži k riadeniu činnosti vnútorných orgánov. Má dve vetvy – sympatikum – “boj, ustrnutie alebo ústup” (je zodpovedný za okamžité reakcie organizmu na hroziace nebezpečenstvo) a parasympatikum – “pokoj a trávenie” (riadi imunitné funkcie, trávenie, budovanie a opravu tkanív). Počas prežívania stresu, silných emócií ale napr. aj pri hypoglykémii sa telo prepína z parasympatika do sympatika. Čo to pre nás znamená? V skratke, funkcie ako trávenie a regenerácia dostanú na ten čas červenú. To je všetko v poriadku, ak sú tieto stavy krátkodobé. Problém vzniká, ak zostaneme v sympatiku príliš dlho. Vtedy naše telo rieši prežitie a nedochádza k regenerácii. Zo začiatku nič necítime, následky sa prejavujú postupne. Celý čas dostávame varovné signály – reflux, spomalené trávenie, bolesti brucha, kŕče,… Je veľmi dôležité tieto prejavy nepodceňovať a venovať im svoju pozornosť, kým nespôsobia chronické ochorenia.

Náš tip: Dlhodobé vystavenie sa stresu kompenzujte aktivitami relaxačného charakteru – pobyt na čerstvom vzduchu, pravidelná športová aktivita, výlety s rodinou, stretávanie sa s priateľmi, relaxačné techniky, používanie antistresových pomôcok, venovanie sa záľube a výdatný spánok.

Bolesť brucha v tehotenstve

Bolesti brucha v tehotenstve
Bolesti brucha v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy je dôležité, aby každá žena citlivo reagovala a pozorovala zmeny na svojom tele. Nie vždy však sama dokáže určiť, čo je bežnou súčasťou tehotenstva a čo je pre jej stav neprirodzené. Mnohé ženy v tehotenstve trpia bolesťami brucha a príčiny tejto bolesti môžu byť rôzne – medzi relatívne bežné príčiny patrí infekcia močových ciest, na ktorú sú ženy v období tehotenstva náchylnejšie, plynatosť a zápcha.

Ale ak sa počas tehotenstva objavia bolesti brucha, ktoré sú intenzívne a náhle – môže byť za tým aj vážnejší problém a vtedy by ste mali urýchlene kontaktovať svojho lekára. Medzi tie najhoršie dôvody bolestí patrí samovoľný potrat alebo oddelenie placenty, ktoré sú sprevádzané aj silným krvácaním.

Ak sa naopak blížite ku koncu tehotenstva a pociťujete bolesti, ktoré sa podobajú menštruačným bolestiam – pravdepodobne nastal čas vášho pôrodu.

Bolesť v oblasti brucha je veľmi častým problémom u mnohých dospelých. Ako vidíte, môže byť prejavom psychických zmien, ale rovnako môže poukazovať na vážne ochorenia vnútri organizmu. Preto bolesť brucha nepodceňujte a pri pretrvávajúcich ťažkostiach vyhľadajte odborníka.


Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17278198/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27312829/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diverticulosis-diverticulitis

Chioská masticha – prírodné riešenie pre zdravie vášho žalúdka

  • Masticha Active + test na helikobakter pylori
    -7%

    2x Masticha Active + test na helikobaktera zadarmo

    Tráviaci trakt

    Domáci test na helikobakter zadarmo k dvom baleniam obohatenej Masticha Active. Balíček je určený na 33 - dní používania.

    Original price was: 83,40 €.Current price is: 77,80 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 4 dní
  • Mastichova kura na zaludok
    -15%
    Kúra na 50 dní

    Kompletná kúra pre zdravie žalúdka

    Tráviaci trakt

    Všetko, čo potrebujete pre zdravie žalúdka. Najvýhodnejší balíček produktov určený na 50 dní užívania.

    Original price was: 162,30 €.Current price is: 137,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 4 dní
  • masticha active, 100 kapsúl
    -3%

    Masticha Active, 100 kapsúl

    Tráviaci trakt

    Obohatené zloženie. Chioská masticha obohatená o DGL sladké drievko a špeciálne aktívne kmene L. reuteri a Saccharomyces Boulardii. Najsilnejší účinok.

    Original price was: 38,90 €.Current price is: 37,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 4 dní